YDS nedir?yds

YDS; Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından yapılan merkezi bir sınavdır.

2013 yılından itibaren yabancı dil seviye belirleme sınavı olarak ÖSYM’nin yaptığı tek sınavdır. KPDS, ÜDS gibi sınavlar artık yapılmamaktadır.

YDS’ye kimler giriyor?

 • Yabancı dil tazminatı almak isteyen kamu personelleri

 

 • Doçent adayları ile doktora ve sanatta yeterlik çalışmasına başvuracak adaylar

 

 • Yüksek lisans programlarına giriş için kullanılmak üzere lisans programı öğrencileri veya lisans

programı mezunları ( Ancak ilgili üniversitenin yüksek lisans programı için YDS sınavının geçerli olup olmadığı sorulmalı)

 

 • Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzman Eğitimi Yönetmeliği uyarınca, mesleki bilgi sınavlarının sonucuna göre yerleştirilme işleminin yapılabilmesi için de yabancı dil yeterliliği aranır.

 

 • Yurt dışında bir yükseköğretim programını bitirenlerin, başvuruları hâlinde Yükseköğretim Kurulu tarafından yürütülen diploma denklik işlemlerinde Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Denklik Yönetmeliği uyarınca YDS sonuçları kullanılabilecektir.

 

 

 • Kadro karşılık gösterilmek suretiyle sözleşmeli olarak çalışan personel dâhil olmak üzere, aylıklarını 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu, 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu, 3466 sayılı Uzman Jandarma Kanunu, 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu ve 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanunu hükümlerine göre almakta olan personeller

 

 • Yabancı dil bilgisi seviyesini tespit ettirmek isteyenler, üniversitelerce kendilerinden YDS puanı istenen öğrenciler ve diğer adaylar

 

 • KPSS Lisans Sınavlarında (Lisans/A Grubu ve Öğretmenlik) yabancı dil testi yer almayacağı için Yabancı dil testi sonucunun belirli ağırlıklarla katılarak hesaplandığı KPSS puan türleri, 2013 yılından itibaren Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) puanı ile ağırlıklandırılarak hesaplanıyor.

YDS ‘den kaç almalıyım?

 • Doçent adaylarının 100 üzerinden en az 65 (80 soruda 52 doğru cevap)
 • Doktora ve sanatta yeterlik çalışmasına başvuracak adayların 100 üzerinden en az 55 puan (80 soruda 44 doğru cevap)
 • “Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği” uyarınca sınava girmiş adaylar 100 üzerinden en az 50
 • Bazı üniversiteler yüksek öğretim veya doktora programları için YDS’den alınması gereken puanı kendileri belirlemektedirler. Dolayısıyla gerekli puan sınırı, kurumların bizzat kendilerinden öğrenilmesi gerekir.

YDS ‘de puanlar nasıl değerlendirilir?

YDS’de puanlar 100 üzerinden değerlendirilir. Toplamda 80 soru vardır. Her soru eşit puan değerine sahiptir. YDS’de her soru 1,25 puan katsayısına sahiptir.

PUAN ARALIĞI SEVİYE
90 – 100 A
80-89 B
70-79 C
60-69 D
50-59 E

 

YDS’de yanlışlar  doğruyu götürüyor mu?

YDS’de yanlışlar doğruları götürmez, fakat her soru üzerinde uğraşılması gereken vakit çok değerlidir. Zor ve emin olmadığınız sorular üzerinde uğraşarak, hem vakit hem de motivasyon kaybı yaşamak sınav performansınızı düşürür. Dolayısıyla zor olduğu düşünülen bir soru ile karşılaştığınızda, sorunun yanına daha önceden planladığınız bir işaret koymanız ve tüm sınavı çözdükten sonra başa dönerek, önceden işaretlediğiniz sorular üzerinde yoğunlaşmanız daha mantıklı bir adım olacaktır. Böylece vakit kaybını ve soruları yapamama hissini en aza indirgemiş olacaksınız.

YDS geçerlilik süresi nedir?

YDS puanı; akademik kadrolara başvurmak isteyen adaylar için ÖSYM Başkanlığı tarafından belirtilen bilgi uyarınca süresiz geçerli kılınmıştır. Yani belirli bir yıl kısıtlaması getirilmemiştir.

Kamu kuruluşlarında dil tazminatı için sınav geçerliliği 5 yıldır. Bunun yanında bazı akademik birimler son 2 yıl içerisindeki sınav sonuçlarını kabul etmektedir. Ayrıca kurumlar geçerlilik süresini kendileri de belirtebilirler.

YDS sınavı başvuruları ne zaman olacak?

 • 2016 sonbahar dönemi YDS başvuruları ise 29.06.2016 tarihinden 18.07.2016 tarihine kadar gerçekleştirilebilecek. sonuçları ise 22.09.2016 tarihinde açıklanacak.

 

 

 
TOP