BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ

proficiency-buept

Sarıtepe Yadyok

Proficiency

BUEPT yani Boğaziçi University English Proficiency Test Boğaziçi Üniversitesinin hazırlık atlama sınavı olarak bilinir. Bu sınav muadilleri arasında en zorudur. 2016 da proficiency sınavından kalan yüzde 32 dolayında öğrenci olduğunu düşünürsek durumun vahameti ortaya çıkmaktadır. Okulu bin bir zorlukla kazanmış başarılı öğrenciler ilk başarısızlıklarını bu sınavda yaşarlar. Bu yıl çok çalıştım hazırlıkta az dinlenir kafa dağıtırım planı maalesef kötü tepmekte ve sonuçları ağır olmaktadır. Özellikle de başlangıç seviyesi öğrencileri için.

Boğaziçi Üniversitesi hazırlık atlama sınavını Eylül, Ocak, Haziran ve Ağustos ayları olmak üzere yılda 4 kez yapmaktadır. Proficiency sınavının sonucu modül modül değerlendirilir. Yani reading ve listeningden geçip writingden kalabilirsiniz. Böyle bir durumda bir dahaki sınavda sadece kaldığınız sınavları alırsınız. Proficiency’de tüm sınavları veremezseniz bölüme geçemezsiniz. Bir aksaklık olması durumunda TOEFL sınavına da girebilirsiniz ancak okul Toefl sonucunu kabul etse dahi kendi TWE (yazılı) sınavını kendisi yapmaktadır. Dolayısı ile bölüme geçiş yine yadyok’un kararına bakacaktır.

BEGGINNER’IN LANETİ

Beginner kurları en uzun kur olup Haziran sınavına kadar sürmektedir. Bu yüzden bu öğrenciler söz konusu sıkıntıyı ancak bu zamanda fark edebilmektedirler. Ancak gelecek sınavlara yeterli zaman kalmamış olabilir. Burada yapılması gereken hiç zaman kaybetmeden Ağustos ve Eylül sınavları için acil bir çalışmaya başlamaktır.

Konuyla ilgili yoğunlaştırılmış programlarımızda 75 saat listening, 75 saat reading ve 75 saat de writing içeren hazırlık kursumuz haziran aynın ortalarında başlayıp sınavlara kadar devam etmektedir. Öğrenciler girmiş oldukları BUEPT sınavı sonuçlarına göre geçtikleri bölüm derslerini almak zorunda değillerdir. Yani kurlarımız modül modül olur ihtiyaca göre şekillendirilir. İstenirse üçü birden alınabildiği gibi istenirse herhangi ikisi veya yalnızca birisi de alınabilir.

Prestige English Mecidiyeköy özellikle bu sınavı çok önemsemektedir. Kurumun yöneticileri olarak bizler de Boğaziçili olduğumuzdan Boğaziçi Üniversitesi YADYOK hocalarıyla yaptığımız gerekli yönlendirme ve çalışmaların koordinasyonunu büyük bir titizlikle sürdürdüğümüzü belirtmek isterim. Yıl kaybetmemek için sizleri acil önlem almaya davet ediyoruz.

Prestige English Mecidiyeköy Şubesi olarak  8 yıllık BUEPT eğitimi tecrübemizle en çok tercih edilen ve en yüksek başarıya ulaşmış eğitim kurumuyuz.

TOP