hazirlik-atlama-kurslari


BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ  İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ  BİLGİ ÜNİVERSİTESİ  BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ 

 

HAZIRLIK ATLAMA

Yabancı dille eğitim yapılan üniversitelerde lisans eğitimine başlamadan önce öğrencinin derslerin işleneceği yabancı dili yeterli bir miktarda anladığını belirleyen sınava ingilizce yeterlilik sınavı denir. Çoğu yerde “Proficiency” olarak da bilinen bu sınava eğer zaten bu dili daha önceden biliyorsanız direk girip yeterli puanı alarak hazırlık okumaktan muaf olabilirsiniz. Yani hazırlık atlama gerçekleşir. Ancak eğer ingilizceniz hiç yoksa veya yeterli değilse üniversitede bir yıl hazırlık okursunuz. İşte öğrencilere verilen bu 1 senelik ingilizce eğitimi sonrası yapılan sınava ingilizce yeterlilik sınavı denir. Tüm öğrenciler bu sınavlara girerek ingilizce bilgilerinin bölüme geçmeye yeterli olduğunu ispatlamak zorundadırlar.Dolayısıyla öğrenciler eğitimlere hangi seviyelerden başlamış olurlarsa olsunlar yıl sonunda olmaları gereken minimum seviye hepsi için aynıdır. Bu durumda ingilizce bilgisi olmayan öğrenci için hazırlık yılının sevimsiz geçeceği gerçeği ortaya çıkmaktadır.

Bu durumun farkında olmayan başlangıç seviye öğrencileri bu sınavlardan kalmakta ve bölüme geçemeyerek yıl kaybetmektedirler. İşte biz Prestige English mecidiyeköy olarak proficiency diye bilinen bu hazırlık atlama sınavlarına yönelik özel hazırlık sınıfları açmaktayız.

Özellikle çalışmasını yaptığımız Boğaziçi Üniversitesi BUEPT sınavı, İstanbul Teknik Üniversitesi yabancı dil yeterlilik sınavı, Bilgi Üniversitesi BİLET(BILET) sınavı ve Bahçeşehir Üniversitesi ingilizce yeterlilik sınavı eğitimlerini sürekli açmaktayız. Diğer üniversite sınavları da yine aynı bu ölçeklerde olup bu dağılım içine okuluna göre öğrencileri dağıtmaktayız.

2016-2017 eğitim dönemi itibariyle Kadir Has Üniversitesi için de özel bir çalışma içine girmiş bulunuyoruz.

Üniversiteden üniversiteye değişmekle beraber farklı seviyelerdeki öğrenciler için genelde yıl içinde 3-4 defa bu sınav yapılır. Genelde Ocak, Haziran, Ağustos ve Eylül aylarında yapılan bu sınavlardan geçer not alan öğrenci bölüm kaydını yapar iken geçerli notu alamayan öğrenci kalarak bu sınavı tamamlayana kadar bölüme başlayamaz. Kalan öğrenci kendi hazırlığını kendi yapmak durumundadır.

Farklı üniversitelerde yapılan farklı hazırlık atlama sınavlarının zorlukları da farklıdır. Bu yüzden kalan veya takviye alan öğrencilerin dikkat etmesi gereken husus takviye alınan kurumun ilgili sınav üzerine uzman olmasıdır. Aksi halde gereğinden daha zor veya yetersiz bir çalışma yapılmış olabilir.

Yukarıdaki düğmelerden ilgilendiğiniz üniversite sınavı ve çalışmasıyla ilgili daha geniş bilgi alabilirsiniz.

 

TOP